Csőtörés bemérés
A probléma felderítése műszeres bemérés segítségével hatékonyan elvégezhető. Gyakran előfordul csőrepedés a falban vagy gipszkarton rendszerekben, de nem ritka a földben nyugvó csőrendszerek meghibásodása sem, melynek bemérése és javítása házilag szinte lehetetlen, hiszen a csőrepedés vagy törés helyének meghatározása a megfelelő műszeres bemérés nélkül nem kivitelezhető.
A hagyományos javítási módszereket használva szinte bizonyos, hogy a csőrepedés vagy csőtörés javítása nem megoldható a lakás vagy kert teljes felforgatása nélkül. A mai modern berendezések segítségével azonban, a szivárgás pontos helyének beméréséhez nincsen szükség falat vagy csempét bontani, ezek a szakszerű módszerek bontás nélkül is eredményesek.
Csőtörés bemérés műszerekkel
A csőtörés bemérését alapvetően a következő módszerekkel szokták elvégezni:
- elektroakusztikus hibahely keresővel
- korrelációs vizsgálattal
- jelzőgázos vizsgálattal
- nyomvonal meghatározással
Elektroakusztikus keresés
A vízszivárgás keresés egyik legjobb módszere a csőből kiszökő víz által generált hanghullámok behatárolása. Ennek meghatározásához, rendkívül modern elektroakusztikus hibahely kereső műszer használatos, mely digitális szűrőtechnikával rendelkezik, így a vízszivárgás keresése hatékonyan elvégezhető.

Korrelációs csőtörés bemérés
Sok esetben az emberek nem maguk építette házban laknak, így nincs pontos képük a föld alatt futó cső- és vezetékrendszerekről. A korrelációs keresés segítségével adott két pont közti hibahely meghatározása válik lehetővé. A víz keltette zajt, a cső két végére közvetlenül – vagy azokkal kapcsolatban lévő szerelvényekre – szerelt érzékelők rádiós összeköttetés segítségével a központi egységnek továbbítják. A berendezés az előre definiált paraméterek (anyag, átmérő, hossz), valamint a két irányból érkező zaj (korreláció) együttes figyelembevételével kiszámolja az érzékelőktől mért hibatávolságot, ezáltal egészen pontos bemérés válik lehetővé. Ezen eszközök egyik legfontosabb tulajdonsága a nagy rádiós hatótávolság, hiszen ezáltal hosszabb csőszakaszok bemérése válik lehetővé. További fontos szempont lehet, hogy mind a központi, mind az adóegységeken a szivárgási zajokba fejhallgatóval bele lehessen hallgatni.
Jelzőgázos vizsgálat
Ezzel a módszerrel a vízvezetékek földben lévő nyomvonalának ismerete nélkül is eredményesen bemérhető a vízszivárgás. A jelzőgázos mérések jól bevált módszernek tekinthetők akár az épületen belüli (pl. padlófűtési rendszerek) vagy az olyan apró hibahelyek meghatározásához is, melyekre az akusztikus módszerek nem adnak megfelelő pontosságot.
A bemérés a vizsgált vezeték hidrogén-nitrogén jelzőgázzal való feltöltésével kezdődik (pl. tűzcsapon keresztül). Ezt követően a hidrogén az első lehetséges repedésen kiszökik és kis molekuláris struktúrájának köszönhetően, szinten bármely talajrétegen képes keresztülhatolni, hogy függőleges irányban terjedve elérje a földfelszínt. A maximális gázkoncentráció pontosan a hibahely fölött lesz érzékelhető, melyet a készülék kijelzőjén az akusztikus jeleket figyelve megállapíthatunk. Az itt használt jelzőgáz se nem gyúlékony, se nem mérgező és nem szennyezi a környezetet sem.
Nyomvonal keresés
A jelgenerátor és vevőegység segítségével a készülék képes pontosan meghatározni a víz, gáz, elektromos vezetékek, csatornarendszerek nyomvonalát. A hatékonyság növelése céljából ezt a vizsgálatot kamerás csővizsgálattal szokás kiegészíteni. Sok balesetveszélyes szituáció és anyagi kár kerülhető el a nyomvonalak - az építkezés megkezdése előtti - feltérképezésével.